ETKİNLİKLERİMİZ

BİLPEM

BİLİŞİM PROJE EĞİTİM MERKEZİ

Diskstation Manager(DSM) Synology nin NAS cihazlarını web arayüz üzerinden yönetilmesini sağlayan işletim sistemidir. Eğer bir lab ortamı kurmak isterseniz ya da storage yönetimi konusunda çalışmanız varsa fiziksel bir NAS cihazı kullanmak yerine sanal bir makineyi storage gibi kullanmak ideal bir çözümdür. Üstelik bu yöntemle ev ortamında dahi kendi lab ortamınızı kurabilirsiniz.

 

Bu yazımda Vmware ESXi üzerinde oluşturduğum sanal bir makinanın fiziksel bir Synology NAS cihazı gibi DSM üzerinden yönetilmesinin nasıl yapılacağını göstereceğim.

 

 

Kurulum aşamalarına geçmeden önce ihtiyaç duyacağımız birkaç yazılım indirmemiz gerekiyor.

v  Vmware ESXi 6.0 (ESXİ 5.1, 5.5 versiyonları üzerine de kurulum yapabiliyoruz.)

v  XPEnoBoot_DS3516xs_5.1-5022.3.iso

v  XPEnoBoot_DS3516xs_5.1-5022.3.vmdk

v  DSM5.1 5022 (DSM_DS3615xs_5022.pat )

Bu dokümanlara buradan ulaşabilirsiniz.

Kurulum adımlarını Vsphere Client kullanarak ESXi 6.0 üzerinde yapacağım. Bu kurulumu imkanlarınız dahilinde Vmware Workstation üzerinde yapmanızda mümkün. Öncelikle  hostumuzun üzerinde bir sanal makine oluşturuyoruz.

 

Sanal makinamızın ismini belirledikten sonra storage da bulunacağı yeri belirliyoruz. İşletim sistemi olarak Other (64-bit) i seçerek devam ediyoruz.

 

 

Network adaptör seçiminde VMXNET3 seçimini yapıyoruz aksi takdirde oluşturduğumuz sanal makinanın ağa bağlanmasıyla ilgili sorun yaşanıyor.

Disk seçimine geçtiğimizde önemli olan konu oluşturacağımız diskin 5 GB veya daha büyük olması gerekiyor.Disk boyutu daha küçük olursa kurulum aşamasında hata verecektir. Disk Provisioning bölümünde Thin Provision  seçip devam ediyoruz.

 

Sanal makinamız oluşturuldu. Sanal makinamızı açmadan önde sağ tıklayıp edit diyoruz. CD/DVD drive kısmına gelerek indirmiş olduğumuz XPEnoBoot_DS3516xs_5.1-5022.3.iso dosyasını bağlıyoruz.  Connect at power on seçeneğini işaretlendiğinden emin olduktan sonra edit kısmını kapatıyoruz.

  

Sanal makinamızı çalıştırıyoruz.

Sanal makinamız çalıştıktan sonra konsolu açıyoruz ve ekranda kurduğumuz sanal makinanın DHCP den aldığı IP adresini görüyoruz. Daha sonra browser ı açıyoruz ve adres çubuğuna http://<IP>:5000 / yazarak Synology Web Assistant a ulaşıyoruz.

Bu kısımda bizden DSM kurmamızı bekliyor. İndirmiş olduğumuz DSM_DS3615xs_5022.pat dosyasını seçerek DSM kurulumunu başlatıyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra yeniden başlatmamız istenecektir. Biz power off diyerek sanal makinamızı kapatıyoruz.

Sanal makinamızın Edit kısmına tekrardan giriyoruz. Sanal makinamızın Hard Diskini remove diyerek çıkarıyoruz. CD/DVD kısmında Bağladığımız İSO dosyasını çıkarmadan Client Device kısmını işaretliyoruz ve ayarlarımızı kaydediyoruz.

           

Sürücü ekleme kısmına gelerek harddisk ekle diyoruz ve indirdiğimiz XPEnoBoot_DS3516xs_5.1-5022.3.vmdk

sanal diskini makinamıza ekliyoruz. Sanal makinamızı bir kez çalıştırıp kapattığımızda artık ESXİ makinanın ilk diski olarak bu diski görecek ve makine buradan boot edilecek.

Sanal makinamıza çıkarttığımız hard diski aynı isimle yeniden ekliyoruz. Web sayfamızı açarak tekrardan  http://<IP>:5000 / adresine gidiyoruz. Burada DSM in normal ayarlarını yapıyoruz.

                  Kullanıcı adı: admin

                  Parola : (boş)

Ayarlarımızı tamamladıktan sonra artık makinamızı kapatarak kullanacağımız disk alanlarını ekleyebiliriz.  Eklediğimiz 3. disk DSM üzerinde 4. olarak görülecektir. Makinanın kurulumunda kullandığımız ilk iki disk yapılandırma ayarlarımızın tutulduğu yerler olacaktır.

 

Sanal makinamıza yeni disk eklediğimiz de DSM üzerinde görülecektir. Birim oluştur diyerek alanımızı oluşturabiliriz fakat burada 1. ve 3. diskleri eklemediğinizden emin olun.

Artık sanal NAS cihazınızı rahatlıkla yönetebilirsiniz.

                 

Faruk ÇELİK

Consultant & Trainer / Bilişim Proje Eğitim Merkezi

HAKKIMIZDA

Bilpem; Bilişim Proje Eğitim Merkezi olarak vendör bağımsız olarak duvardan duvara tüm ürünlerde, anahtar teslim olacak şekilde Bilişim projelerini planlama işini yapmamızın yanı sıra bu ürünler ile ilgili eğitimleri de konularında uluslar arası eğitimcilik sertifikaları ve eğitim deneyimi olan hocalarımız ile sizlere sunuyoruz.

              

ETKİNLKLERİMİZ

İLETİŞİM

  


  

  

  info@bilpem.com

Bilpem Blog